Ekstraklasa piłki nożnej, a mecze

Ekstraklasa piłki nożnej, a mecze

Historia udziału polskich drużyn w Pucharze Zdobywców Pucharów jest o wiele dłuższa, ale jeśli chodzi o sukcesy, to w tym miejscu można ją zakończyć.


Ekstraklasa piłki nożnej, a tło historyczne

W rok później bowiem Górnik zdołał osiągnąć ćwierćfinał, w którym w trzech meczach przegrał z Manchesterem City, ale potem próby następców kończyły się na rundach wstępnych. Kolejno Zagłębie Sosnowiec, Legia Warszawa, Gwardia Warszawa, Stal Rzeszów, Śląsk Wrocław, Zagłębie Sosnowiec, Arka Gdynia, Legia Warszawa, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Widzew Łódź, GKS Katowice, Śląsk Wrocław, Lech Poznań rozegrali wiele meczów emocjonujących, dramatycznych, zwycięskich i przegranych, jeżeli wskazuje się na rozwiązanie jakim okazuje się być ekstraklasa piłki nożnej https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/polska/ekstraklasa/c6832a0.


Niektórzy tylko z jednym przeciwnikiem, inni aż z trzema, ale nikomu nie udało się osiągnąć znacznego sukcesu i wedrzeć się na wyżyny klasyfikacji, powtórzyć wyników Legii, Górnika Widzewa, mimo że drużyny startują jeszcze w trzecim pucharze.


Puchar UEFA jest tym trzecim i chociaż powstawał razem z Pucharem Mistrzów długo było o nim bardzo cicho. Rodowód swój wywodzi z Pucharu Miast Targowych, który powołano do życia w 1955 r . Postanowiono, że brać w nim udział będą reprezentacje miast, w których odbywają się międzynarodowe targi. Założycielami byli: Londyn, Birmingham, Lozanna, Bazylea, Barcelona, Mediolan, Kopenhaga, Frankfurt n/Menem, Lipsk, Sztokholm, Wiedeń i Zagrzeb.


Od początku dyskutowano nad właściwym kształtem, a chodziło o to, że łatwiej upoważnić jeden klub z danego miasta do reprezentowania barw, niż zestawiać reprezentację. Pierwsze mecze rozegrano w 1955 r. a rozgrywki zakończono w trzy lata później, gdy CF Barcelona pokonała Londyn. Drugie wydanie trwało krócej, bo do maja 1960 r. i znów Puchar zdobyła Barcelona, wygrywając z Birmingham City. Polska zgłosiła się do rozgrywek dopiero w 1968 r. Warszawska Legia przebiła się przez dwie rundy jako reprezentant miasta, w którym zorganizowano Międzynarodowe Targi Książki. Wygrała z TSV 1860 Monachium i Wargem (Belgia), by ulec Ujpest Budapeszt. Powinno się o tym pamiętać stawiając na ekstraklasę piłki nożnej.


W rok później już startowały dwie polskie drużyny w rozgrywkach Pucharu Miast Targowych: Ruch Chorzów i Gwardia Warszawa. Chociaż dotychczas grało kilkanaście polskich drużyn ligowych w swego rodzaju pucharze pocieszenia, tylko jednemu udało się dostać do ćwierćfinału. Dokonał tego Ruch Chorzów w sezonie 1973/1974, gdy pokonał kolejno Wuppertaler SV, Carl Zeiss Jena i Honved Budapeszt i dopiero w ćwierćfinale uległ Feyenoordowi Rotterdam. W tym pucharze co rok startują po dwie drużyny; drugie i trzecie w mistrzostwach Polski, czasem trzecie i czwarte.