Czy rękawice nitrylowe mogą zastąpić lateksowe?

Najczęściej używane są rękawice lateksowe. Stosuje się je w szpitalach, przychodniach, salonach kosmetycznych, a także przy produkcji pożywienia. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób uczulonych na lateks. Alternatywa o podobnych właściwościach istnieje.


Rękawice nitrylowe https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/rekawice/ wykonane są z kauczuku nitrylowego. Jest to materiał syntetyczny. Nie zawierają w składzie domieszki lateksu. Występują w wersji jednorazowej stosowanej przy produkcji żywności czy w medycynie jako zastępstwo dla rękawic lateksowych. Nie są one nigdy pudrowane od środka.


Kauczuk, z którego wykonane są rękawice nitrylowe powoduje, że są one bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje kilka rodzajów rękawic nitrylowych przemysłowych. Ich główną cechą jest to, że są mniej elastyczne od tych lateksowych. Od razu widać, że są one przemysłowe. Ruchy palców niekiedy mogą być wręcz ograniczone.


Rękawice te są bardzo wytrzymałe, w tym na różnego rodzaju środki chemiczne. Inne produkty i ciecze, na które są odporne te rękawice to: różnego rodzaju oleje, benzyny, paliwa do różnego rodzaju silników, niepalne ciecze hydrauliczne, tłuszcze.


Rękawice nitrylowe okazują się więc idealną alternatywą dla osób uczulonych na lateks. Ponadto mają one szersze zastosowanie. Chronią dłonie głównie w pracach przemysłowych. Cenna jest szczególnie ich wytrzymałość na uszkodzenia. Należy pamiętaj o odpowiednim dobraniu rękawicy do wykonywanej czynności. Ważna tutaj może okazać się elastyczność tych rękawic.